דף הבית / דבר המומחה / אחים בדם: יחסי אחים במשפחה
הילדים רבים בבית? 5 טיפים להתמודד איתם
הילדים רבים בבית? 5 טיפים להתמודד איתם

אחים בדם: יחסי אחים במשפחה

אחים בדם- יחסי אחים במשפחה

מאת: מיכל קליין-נגר (M.A בחינוך), יועצת משפחתית ומדריכת הורים וצוותי חינוך, בעלת העסק "להורות דרך".

מה לא נאמר ולא נכתב על יחסי אחים?! פעמים רבות יחסים סבוכים, מלאי קנאה ותחרות עם רגעים יפים (במיוחד כאשר ההורים לא מפריעים ומתערבים).

להורים חלק חשוב ומשמעותי ביותר בהתנהלות עם ומול ילדיהם. הבית וההתנהלות בו הם הסביבה הראשונית בה מתנסים הילדים ולומדים את העולם. ביחסים ביניהם הם לומדים מיומנויות חשובות לחיים, כמו: להתעקש, לוותר, לשאת ולתת, לסלוח ועוד. מתי הם לומדים? כאשר ההורים לא מתערבים ומונעים מהם להתנסות. ילדים לומדים מהחוויות שלהם ולא ממה שההורים אומרים להם.

כיצד הורים מונעים מילדיהם להתנסות ומעוררים קנאה ביניהם?

 1. נוקטים עמדה- נקיטת עמדה במריבות בין אחים יוצרת ריחוק בין אחים ולא מאפשרת להם להתמודד. פעמים רבות הורים לא באמת יודעים מה הגורם למריבה ומה חלקו של כל צד ובעצם התערבותם, חש אחד הצדדים שנעשה לו עוול.
 2. משמשים ערוץ תקשורת בין האחים- ישנם הורים שעסוקים כל הזמן בתיווך בין הילדים, מעבירים מסרים בין אחד לשני ולא מאפשרים תקשורת חופשית בין הילדים (באופן לא מודע).

כתוצאה מהתערבות ההורים נוצרות יריבות ותחרותיות בין האחים על תשומת לבם של ההורים, נוצרת קנאה כתוצאה מנקיטת עמדה, נוצרת תלות של הילדים בהורים בכל הקשור לפתרון בעיות והעסקת יתר של ההורים סביב המריבות. לא פעם הורים אינם מבינים מדוע אחים כל כך "שונאים אחד את השני".  ייתכן שתחושת ה"שליטה" על העניינים גורמת להורים להתערב וכאשר הם מתערבים הדברים נראים יותר "מבוקרים" מבחינתם, אך להתערבות במריבות אחים לא מעט מחירים ומסרים שאינם תומכים בהכנת הילדים לחיים שמחוץ לבית.

 

לא פשוט לראות ולשמוע את הילדים רבים ולשבת מהצד. פעמים רבות, ילדים לומדים שמריבות ביניהם היא דרך נפלאה להשיג את תשומת לבם של ההורים, אשר ממהרים להתערב ולהשקיט את הרוחות. אז ילדים משתמשים במריבות ויוצרים טריגרים כי זה מבחינתם "ללכת על בטוח". כדי שיבינו שזה לא עובד יותר, צריך לפעול אחרת ובאופן עקבי.

המלצות להתנהלות מיטבית:

 1. 1. העברת האחריות לילדים– העבירו את המסר שאתם סומכים על ילדיכם ועל יכולתם לפתור את בעיותיהם בכוחות עצמם.
 2. 2. "כשאין קהל, אין הצגה"- כאשר מתחילה מריבה, התרחקו לחדר אחר או לאזור אחר, אל תשמשו קהל.
 3. הימנעו מלנקוט עמדה– מאחר ואינכם יודעים מהו הגורם למריבה (כל אחד מספר את הדברים מנקודת מבטו הסובייקטיבית), עדיף לא לנקוט עמדה וגם לא לשמש שופט ולעשות בירור בין הצדדים (זה מתנגש עם המסר שסומכים עליהם).
 4. התערבו רק במקרה של אלימות– וגם אז "הפרדת כוחות" והעברת המסר שלא תסכימו לאלימות (ללא נקיטת עמדה).
 5. 5. דרכי פתרון בעיות- חשוב לדבר עם הילדים בזמנים רגועים על דרכי פתרון בעיות במצבים שונים, רצוי דרך סיפורים. יותר קל לדבר על דילמות של גיבורי סיפורים. חשוב לבחור ספרים שעוסקים במצבים חברתיים, לעצור ולשוחח על דרכי התמודדות שונות, רווחים ומחירים, כדי שבהמשך ילדים יפעלו מתוך מודעות לאפשרויות העומדות בפניהם ולא יחשבו שיש רק דרך פתרון אחת.

 

לסיכום, חשוב לזכור שאם מטרתנו העיקרית כהורים היא ללמד את ילדינו להיות עצמאיים כדי שיוכלו להסתדר בעולם שמחוץ לבית, עלינו לתת להם להתמודד ולפתור את בעיותיהם בכוחות עצמם.

מיכל קליין נגר, יועצת משפחתית ומדריכת הורים
מיכל קליין נגר, יועצת משפחתית ומדריכת הורים

 

 

כתבה: מיכל קליין-נגר (M.A בחינוך), יועצת משפחתית ומדריכת הורים וצוותי חינוך, בעלת העסק "להורות דרך". משתייכת לצוות היועצות של מרכז מיכל דליות.

http://www.lehorot.co.il/ 

https://www.facebook.com/lehorot/?__mref=message_bubble

 

 

אולי יעניין אתכם לקרוא...

ארוחת בוקר פשוטה ובריאה

חוזרים לשגרה: הכל על ארוחות בוקר

חוזרים לשגרה: הכל על ארוחות בוקר חזל"ש שמח 🙂 עכשיו, כשנגמר החופש הגדול וצריך לחזור …

2 תגובות

 1. יש ספרים מומלצים להקראה שיתרמו בעניין? אני עם גילאי 5.9בן 4.2בן 2.10בן 1.6בת -ויש לא מעט אקשן ריבים בבית – ולפעמים גם אלימות… לצערי גם הקטנטונת קלטה שצריך לשנס מותניים ולתת איזה ביסון שיניחו לה…

  • מירית הסקרנית :-)

   רשימה חלקית ביותר: "ילד חדש בא לגן"/ חוה טל, "ארתור הכועס"/ איאן אורם, "כשהנחש והעכבר נפגשו לראשונה"/ שלי אלקיים, "ארן וארן משלימים"/ רימונה די-נור, "ברוגז שולם לעולם"/ יקי דסא, "אני מתגעגעת לאופיר ג'"/ אולמה סניהורנה, "להיות אחר זה בסר"/ טוד פר, "סיפורי נמש"/ אורנת גרוברמן, "הילד השקוף"/ אודי אלקבץ, "הברווזון המכוער"/ הנס כריסטיאן אנדרסן, "בנצי"/ מקי דוד, "ילדה מיוחדת"/ עינת הלמן, "משהו אחר"/ קתרים קייב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *